Twoje dziecko szybko nudzi się tradycyjnymi bajkami? To cecha maluchów, które rozpiera ciekawość i chciałyby dowiadywać się wszystkiego o świecie jak najszybciej. Sprawdź jak Twój mały naukowiec zareaguje na “Noc na ulicy Czereśniowej” (https://www.taniaksiazka.pl/noc-na-ulicy-czeresniowej-rotraut-susanne-berner-p-361752.html) z genialnymi ilustracjami Rotraut Susanne Berner!

Książka, która zaciekawia rysunkami

Kiedy maluszkowi potrzeba wielu bodźców każdego dnia, niełatwo jest utrzymać ich uwagę, ponieważ w każdej chwili dostrzegają wokół dziesiątki rozpraszających je przedmiotów i wydarzeń. Wszystkie książki do czytania, z gotową opowieścią, są wspaniałe, ale seria o ulicy Czereśniowej daje dziecku możliwość samodzielnego budowania historii, we własnym tempie, poprzez śledzenie  rozwoju jednego z wielu wybranych wątków, kontynuowanych przez wszystkie strony publikacji. Drugą ewentualnością jest uważne obserwowanie licznych, zabawnych detali wydarzeń zamkniętych w każdym z ogromnych obrazów przedstawionych na rozkładówkach. Na te fascynujące, kolorowe, wielkoformatowe rysunki składają się przeróżne elementy, budujące spójną całość, ulegające ciągłym zmianom i pozostające w interakcji. Należą do nich osoby i zwierzęta, pojazdy i przedmioty, budynki i warunki pogodowe. Można też bawić się po prostu w wyszukiwanie śmiesznych detali na poszczególnych stronach lub liczyć, ile widać obiektów jednego rodzaju (na przykład aut, kotów, ludzi czy zapalonych świateł).

Jaki efekt daje rezygnacja z gotowej narracji?

Niektórzy ludzie łatwiej przyswajają informacje, które widzą, niż te, o których słyszą. Wzrokowcy – dzięki temu, że historia zostaje przedstawiona w książce nie poprzez słowa, a dzięki rozbudowanym ilustracjom – lepiej skupiają się na przekazywanej treści.  Obrazy są niczym ogromne fotografie wychwytujące kolejne momenty z życia wesołej, bardzo zajętej społeczności. Rodzice i mali czytelnicy mogą opisywać je po swojemu, zaczynając od dowolnego miejsca na wybranej stronie. Dzięki temu dzieci szybciej uczą się:

  • jak utrzymywać uwagę na pojedynczej kartce, ponieważ mają na niej wiele szczegółów do zbadania, a to jest pierwszy krok to zaciekawienia lekturą książek w ogóle,
  • nowych sformułowań i znaczenia słów, dzięki słuchaniu tłumaczeń rodzica,
  • praktycznych informacji i ciekawostek o życiu i świecie, jako że zauważają reakcje i postępowanie ludzi czy zwierząt w różnych sytuacjach,
  • samodzielnego tworzenia opowieści, poprzez próbę opowiedzenia, co same widzą,
  • kreatywności, gdyż każda sesja z książką jest inna, można rozwijać różne wątki i skupiać się na odmiennych interakcjach ulubionych bohaterów.

 

Rekomendowane wpisy